Comunicate de presa

Terapie prin arta si joc pentru copiii cu probleme grave de sanatate editia 2013

Proiectul „Terapie prin arta si joc pentru copiii cu probleme grave de sanatate”, castigator al competitiei ING Bank, Adopta un proiect, editia 2013

Asociatia M.A.M.E. va derula proiectul „Terapie prin arta si joc pentru copiii cu probleme grave de sanatate” in perioada 13 ianuarie 2014 – 13 iulie 2014, cu sprijinul ING BANK. Proiectul s-a aflat pe lista finalistilor in cadrul competitiei “Adopta un proiect”, editia octombrie 2013.

Prin intermediul acestui proiect, Asociatia M.A.M.E. isi propune sa vina in sprijinul a 14 copii cu probleme grave de sanatate, cu scopul de a atenua impactul provocat de boala si de a reduce stresul cauzat de aceasta. Boala si spitalizarea indelungata a copilului reprezinta o experienta traumatizanta atat pentru micut, cat si pentru intreaga familie. Chiar daca stresul asociat bolii nu poate fi eliminat in totalitate, exista modalitati prin care copiii si parintii pot sa-i faca fata cu succes. Prin participarea la atelierele de terapie prin arta si joc (pictura, desen, lectura, modelaj, colaj, sedinte de terapie prin muzica), copiii vor reusi sa faca fata mai usor situatiei de criza aparute in viata lor, isi vor dezvolta abilitatile de a confrunta problemele legate de starea de sanatate, trauma cauzata de boala, durere si tratamente invazive. De asemenea, atelierele de arta si creatie sustinute de psihoterapeuti, voluntari ai asociatiei, sunt si un mijloc excelent de stimulare a creativitatii si un garant al sanatatii psihice.

“Studiile si cercetarile in domeniu demonstreaza faptul ca un confort psihic crescut asigura succesul terapeutic chiar si in faze avansate ale bolii. Art-terapia este o metoda de modelare a emotiilor, de relaxare ce vine in sprijinul terapiei clasice de recuperare, spargand blocajele emotionale ale pacientului, modificandu-i pozitiv personalitatea si ajutandu-l sa depaseasca mai usor momentul critic si, de asemenea, sa se (re)integreze in societate” declara Sabina Strugariu, psihoterapeut, voluntar in cadrul Asociatiei M.A.M.E.

Activitatile cuprinse in cadrul proiectului vor fi desfasurate la sediul Asociatiei M.A.M.E. aflat in Casa Presei, Corp C2, Cam. 4, iar pentru copiii a caror stare de sanatate nu le permite sa se deplaseze, vor fi desfasurate la ei acasa, cu acceptul parintelui. Pentru aceste tipuri de activitati, Asociatia M.A.M.E. si-a propus sa atraga si alti voluntari care sa devina astfel parte a retelei de sprijin pentru copiii bolnavi de care avem grija.

Asociatia M.A.M.E. multumeste pe aceasta cale finantatorului ING Bank care face posibila derularea proiectului “Terapie prin arta si joc pentru copiii bolnavi”, prin competitia “Adopta un proiect” editia octombrie 2013.

Persoana de contact:

Andreea Tache, Responsabil proiect – Asociatia M.A.M.E.

Tel: 0727.733.146, E-mail: andreea.tache@asociatiamame.com